szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Állami felvásárlást sürgetnek a koronavírus-járvány miatt mosható maszkok gyártásába kezdő francia textilgyártók, miután mintegy 40 millió darabra nem találnak vevőt – adta hírül kedden a Le Monde című újság.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A járvány kezdetén tapasztalt hiány miatt a francia gyártók módosították termelési láncaikat annak érdekében, hogy minél gyorsabban minél több mosható, textilből készült maszkot gyárthassanak. Az ágazatnak most viszont nem sikerül a felhalmozott készleteit eladnia, ezért a franciaországi textilgyártók uniója (UIT) a kormányhoz fordult segítségért.

A napilap szerint mintegy 40 millió, francia gyárakban készített maszk nem talál vevőre, ami 150 textilgyártónak és 250 maszkkészítőnek okoz jelenleg problémát, jóllehet a gyártásnak köszönhetően több ezer munkahelyet tudtak megmenteni.

A március 17-én kezdődött és május 11-től fokozatosan enyhülő általános karantén idején folyamatosan érkeztek megrendelések, és az ágazat a napi 50 ezer maszkról 4 millióra növelte a hazai üzemekben a gyártást, ami egyik napról a másikra omlott össze. A Le Monde szerint azért, mert a franciák előnyben részesítik a Kínából importált, eldobható sebészi maszkokat, amelyekből most már nincs hiány az országban (a dohányboltoktól a sarki élelmiszerboltokig mindenhol kaphatók), s a legtöbb munkáltató ingyenesen is biztosít belőle a munkahelyekre fokozatosan visszatérő alkalmazottaknak. Ennek mondjuk ellentmond, hogy Kína épp a napokban közölte, hogy mivel nem tudják eladni külföldre a maszkjaikat, ezért a gyártók 95 százaléka is csődbe mehet.

Az UIT ezért azt szeretné, ha az állam felvásárolná a textilgyártók felesleges készleteit, és egy újabb egészségügyi válság esetére elraktározná. A gazdasági tárca azonban egyelőre ezt elutasítja. Agnes Pannier-Runacher gazdasági államtitkár az RTL kereskedelmi rádióban elmondta: a textilgyártóknak csak tíz százaléka került nehéz helyzetbe, és szerinte az európai piacon eladhatók a felesleges készletek, még akkor is ha a többi európai uniós országban is csökkent a kereslet.